I kdybyste toho o čínské medicíně moc nevěděli, nejspíš budete znát akupunkturní bod He Gu (vyslovte Cheku) a poučku, že je zázvorový čaj dobrý proti nachlazení. Přijde zima, ochladí se a kdekdo popíjí pravidelně zázvorový čaj s citrónem a medem v přesvědčení, že dělá něco dobrého pro svou imunitu. Jak je to ale doopravdy? Čerstvý zázvor má několik účinků – uklidňuje žaludek a mírně tiší kašel (proti kašli však zná čínská medicína lepší léčivky), ale hlavně – a to nás zajímá – spouští pocení a otevírá póry.
Tradiční čínská medicína se dívá na respirační choroby jako na škodlivinu, která do člověka vstupuje z vnějšku, a póry bychom mohli připodobnit dveřím, kterými škodlivina vchází dovnitř nebo vychází ven. Pití zázvorového čaje z preventivních důvodů je jako byste se chtěli chránit proti zlodějům a nechávali otevřené dveře!
Chcete-li tedy pomoci svému zdraví, dejte si zázvor raději při prvním pocitu, že na vás něco leze, ale přitom vám není horko a nepotíte se. V takovém okamžiku vás může uchránit toho, aby nemoc naplno propukla. V pozdějších stádiích nachlazení, kdy se spustí rýma, kašel, nebo bolest v krku, už zázvor nemá potřebné účinky.
A ještě něco: po vypití raději zalezte pod duchnu a rozhodně nechoďte ven. S otevřenými dveřmi od auta také nezaparkujete na rušném parkovišti ve městě.
Příprava: ukrojte 7 plátků zázvoru se slupkou a povařte je 15-20 minut v cca 0,4 l vody. K odvaru nepřidávajte citrón a med. Citrón působí svíravě a má snahu zavírat dveře, které zázvor otevřel. Odvar vypijt teplý.
A jak je to tedy s tou imunitou? Zázvorvý odvar si dejte v úplném začátku nemoci. Pokud nemoc nezvrátí v počátečním stádiu, příliš už pomáhat nebude. Zázvorový čaj s citrónem, případně i medem si klidně dejte občas na chuť a nebo na zahřátí. Ale časté nebo dokonce každodenní popíjení zázvorového čaje vaši imunitu spíše oslabí.