TCM Liberec

O terapii

Návštěvu je nutno předem telefonicky dohodnout. I v případě akutní potřeby (chřipka, nachlazení, bolestivé stavy, pohmoždění apod.) si nejprve telefonicky dohodněte termín. Objednávejte v pracovních dnech v době od 8 do 18 hodin. Nemůžete-li se dovolat, nejspíš se věnuji klientům. Ozvu se vám, jakmile to bude možné.

Vstupní vyšetření

Základem dobré terapie je stanovení diagnózy, proto Vás při první návštěvě čeká rozsáhlejší vstupní vyšetření. Hned v úvodu vyplníte vstupní dotazník a další podstatnou část tvoří podrobné dotazy na Vaše potíže, ale také na celkový stav organizmu, protože se tradiční čínská medicína řadí mezi celostní terapie, které berou v úvahu vzájemné ovlivňování jeho jednotlivých částí.

Následuje vyšetření pulzu obou rukou, při kterém se zkoumá mnohem více kvalit, než počet tepů za minutu, a dále diagnostika jazyka.

Teprve potom můžeme navrhnout strategii, jak se s potížemi vypořádat.

Vstupní vyšetření trvá přibližně hodinu. Další návštěvy pak jsou zpravidla kratší, dotazy jsou zaměřeny na konkrétní okruh potíží a podle dosaženého pokroku se koriguje vytyčená strategie.

Tradiční čínská medicína nabízí pět hlavních metod, jak vašemu tělu pomoci:

Fytoterapie

Pro udržení zdraví používali lidé byliny odedávna. I velká část farmaceutických preparátů využívá látek získávaných z bylin, nebo jejich syntetických obdob. TČM míchá byliny do komplexních směsí individuálně přizpůsobených tak, aby účinně působily na řešené problémy, ale přitom chránily organismus a eliminovaly možné nežádoucí projevy.

Čínská medicína nabízí bylinné směsi v několika formách, můžete si odvary ze sušených bylin připravit sami, nebo je dostanete již hotové a připravené k použití, nebo je možné užívat tablety či instantní prášek.

Akupunktura

Lidské tělo je protkáno sítí cév, drah a spojnic, kudy k buňkám proudí výživa a energie. Při akupunktuře se stimulují tyto dráhy v přesně určených bodech pomocí tenoučkých jehel tak, aby se narušený tok energie v těle uvedl do rovnováhy. Akupunkturní vpich běžně není horší než bodnutí komára a kdo na sobě pocítil účinky akupunkturní stimulace ví, že akupunktura není žádné placebo.

Dietetika

Jak ukazuje známý televizní pořad, motto „jste to, co jíte“ rozhodně nelze odbýt mávnutím ruky. I čínská medicína se věnuje souvislostem mezi stravou a zdravotními potížemi. Ví, které potraviny klientův zdravotní stav zhoršují a které mu naopak prospívají. V některých případech může být vhodnou součástí terapie i úprava jídelníčku podle doporučení terapeuta.

Cvičení Qi Gong

Qi Gong (čti čchikung) je čínské cvičení, které pracuje s životní energií. Podobně jako akupunkturní jehly i určité pohyby nebo dechy dokážou ovlivňovat, kudy bude energie tělem proudit, a tak její tok v těle harmonizovat. Navíc vám cvičení krásně rozhýbá klouby a celé tělo, ale překvapivě dokáže pozitivně ovlivnit i psychiku.

Masáže Tui Na, moxa, baňky a další techniky

Poslední částí terapeutova arzenálu jsou techniky, kdy se na překážky a nerovnováhy v proudění energie působí fyzikálními podněty. Podle povahy potíží se terapeut může rozhodnout pro masáž, baňky nebo třeba dráhy prohřívat doutníčky z pelyňku, zvanými moxa…