O bolestech zad

O bolestech zad

Bolavá záda jsou jednou z nejčastějších důvodů k návštěvě ordinace tradiční čínské medicíny. Stačí jedno pořádné sněžení a telefon se může strhat.

Akutním bolestem zad přiřazuje čínská medicína velmi často jako příčinu vítr, obvykle ve spojení s chladem a vlhkostí. Přeložte si vítr jako povětří, počasí a bude to jasné – zpocená záda z fyzické námahy (ale i z jiných příčin) vystavíte náhlému chladu a některé z mnoha zádových svalů doslova ztuhnou.

Nejlepší prevence je tedy chránit se před chladem, zvláště tím náhlým, a zpocené oblečení co nejdřív a co nejrychleji převléknout do suchého.

Když už se záda takto náhle zablokují, pomáhá nahřívat postižené místo suchým teplem – nahřátým polštářkem s třešňovými peckami, obilím či solí, dobrou službu mohou udělat také gelové polštářky, termofor nebo nahřívací elektrická dečka. V nouzi pomůže i složený ručník či osuška vydatně nahřátý žehličkou (ovšem bez páry).

Když už vám nepomůže ani to, zavolejte a uděláme všechno pro to, aby byla vaše záda zase brzy fit!

A mějte na paměti také symbolický aspekt bolestí zad:

  • Bolesti beder – tam, kde jste si na sebe příliš naložili, nebo nechali naložit
  • Bolesti zad v oblasti hrudníku – tam, kde skřípou vztahy s blízkými
  • Bolesti šíje – tam, kde chybí ochota sklonit hlavu, nebo se jedná o „krk, který otáčí hlavou“ (snaha až příliš prosazovat svou)