Vyrostla jsem ve sportovním prostředí, které v člověku neustále vyvolává otázky o fungování lidského těla. Masérská praxe byl jen první krok k nalezení odpovědí na tyto otázky a pochopení příčin mnohých zdravotních potíží, které nás v dnešní době trápí. Po absolvování specializovaného kurzu čínských masáží Tuina následovalo 4,5leté studium Pěti dovedností Tradiční čínské medicíny na TČM Institutu. Studium je zaměřené na diagnostiku nemocí, fytoterapii, akupunkturu, spolu s vhledem do čínské dietetiky, masáží Tuina a zdravotního cvičení Qi Gong. Tyto pilíře umožní terapeutovi pracovat s každým pacientem velmi individuálně dle jeho zdravotních obtíží i jeho potřeb či preferencí. Důraz na individuální přístup je alfa omega čínské medicíny. Stejně jako celostní pohled na člověka, který má, dle mého názoru, větší šanci rozkrýt pravou příčinu potíží, a tudíž se dobrat absolutního vyléčení místo pouhého utlumení obtěžujících či bolestivých příznaků nemoci. Ať už jde o problémy pohybového aparátu, vleklé chronické potíže, gynekologické problémy a další.
Jedna z věcí, která mě na čínské medicíně nesmírně baví, je jednoduchost a srozumitelnost při vysvětlování mnohdy složitých nebo zdánlivě nevysvětlitelných příčin onemocnění. Základy jsou velmi jednoduché a vycházejí z jevů v přírodě, které si každý dovede dobře představit. Ať chceme nebo ne, člověk je neoddělitelnou součástí přírody a žít s ní v harmonii nám více než prospívá. To, že „čína“ umí vše dobře vysvětlit a najít příčinu ještě neznamená, že je všemocná, ale z mého pohledu je důležité rozumět, proč se nám věci dějí a jak s nimi sami můžeme naložit. A na to bohužel „západní“ medicína nemá dostatek prostoru. Spolupráce mezi pacientem a lékařem/terapeutem a pacientovo zapojení do léčby je nesmírně důležité. Jde přece hlavně o jeho zdraví, které má každý ve vlastních rukou.
V neposlední řadě se mi moc líbí její pojetí psychosomatiky, která je z pohledu čínské medicíny snáze uchopitelná i pro zaryté pragmatiky. Ke každému z pěti hlavních orgánů v těle je přiřazena skupina emocí. Orgány se svými emocemi tvoří spojené nádoby, které se navzájem ovlivňují. Pokud bude v nepořádku orgán, nějakou cestou se bude ubírat i pacientova psychika. A naopak výrazná či dlouhotrvající emoční zátěž může dříve či později „poškodit“ určitý orgánový celek. Působením na jedno pozitivně ovlivníme i druhé.
Pevně doufám, že se mi tyto myšlenky podaří předat mým pacientům a skrze rozličné metody léčby je budu doprovázet na jejich cestě ke zdraví a s tím spojené větší životní pohodě.
Vaše Kateřina Blažková
terapeutka tradiční čínské medicíny