TCM Liberec

Dana Kubánková

Má praxe fytoterapeuta je ideálním propojením mých životních zájmů a tužeb. Vždy jsem chtěla práci, při které se budu setkávat s lidmi, komunikovat s nimi a pomáhat jim. To se mi beze zbytku splnilo, když jsem byla přizvána do týmu poradny Tradiční čínské medicíny. Pracuji jako asistentka poradny a věnuji se terapii prostředky západní fytoterapie, tedy léčbě a prevenci bylinami dostupnými především v Evropě, ale spolupracuji i s terapeuty tradiční čínské medicíny.

K mým zájmům mě přivedli hlavně moji prarodiče a rodiče. Dědečkové mi na svých zahradách ukázali rozmanitost květin a užitkových rostlin, rodiče mě často brali do přírody a naučili mě nejen znát názvy rostlin a zvířat. Díky nim jsem pochopila především, že jsme součástí propojeného systému, jenž funguje na principu neustálé snahy o celkovou rovnováhu, a že v přírodě najdeme vše, co potřebujeme. Zaznamenala jsem dědečkovy snahy zmírnit prostřednictvím rostlin babiččinu cukrovku. Při procházkách s maminkou jsme sbíraly byliny, které potom domy sušila, a vařila nám z nich lahodné čaje, když jsme stonali.

Když nadešel čas pro výběr střední školy, lákala mě samozřejmě nejvíc práce s rostlinami, avšak zahradnická škola se nejevila jako nejvhodnější vzhledem ke zdravotním problémům, které jsem tehdy měla. Jelikož jsem také vášnivou čtenářkou a milovnicí knih, přistála jsem na Střední škole knihovnictví a vědeckých informací. Po škole jsem se brzy dostala do Lékařské knihovny, protože už v té době jsem se více zajímala i o lidské zdraví.

Bohužel po několika letech oba rodiče vážně onemocněli a sama jsem se po těžkém porodu potýkala se zdravotními problémy, se kterými mi medicína nedokázala příliš pomoci. To ve mně vyvolalo spoustu otázek. Chtěla jsem vědět víc o příčinách nemocí a dalších možnostech léčby.

Přečetla jsem mnoho knih, zkusila mnoho terapií a znovu zažila uvědomění propojenosti, tentokrát v lidském organismu. Pochopila jsem, že důležité není jen tělo, ale také naše duše a mysl.  Onemocnění mají více příčin, vnějších i vnitřních, a zásadní roli v rozvoji nemoci hraje stres a způsob, jak ho zpracováváme, tedy naše emoce.

Také jsem si uvědomila, že klasická medicína se svými sofistikovanými diagnostickými a léčebnými metodami vzhledem k systému, v jakém funguje, nedokáže vnímat jednotlivce jako celek, ani jako individualitu. To je velká překážka pro úplné vyléčení. Náš životní styl také přináší nové problémy, jako jsou autoimunitní onemocnění a mnoho civilizačních chorob. Medicína tápe při hledání příčiny a léčba často spočívá hlavně v potírání příznaků, čímž se problém stává chronickým.

Hledání způsobu, jak si sama pomoci, mě přivedlo zpět k přírodě a k léčbě, která více využívá jejího bohatství. Dodnes se cítím nejlépe v lese, na louce, v horách nebo u vody a vnímám tu dokonalost a léčebnou sílu.

Začala jsem studovat na Škole klinické Naturopatie obor Západní fytoterapie. Tato škola mi poskytla možnost naučit se rozeznat časté zdravotní potíže i jejich příčiny a léčbu pomocí bylinných preparátů.

Fytoterapie má oproti klasické medicíně mnoho výhod. Je to její komplexní a jemné působení, které nezatěžuje pacienta množstvím nežádoucích účinků, cílení přímo na příčinu obtíží a také možnost preventivního zásahu ve chvíli, kdy se sice necítíme úplně nejlépe, ale ještě nejsme nemocní.

Vím, že mám v rukou mocný nástroj. Těší mne, že jej mohu využívat. Mým cílem je být nápomocná při cestě za lepším zdravím každému, kdo má zájem a odvahu vzít odpovědnost za své zdraví více do svých rukou.

Těším se na Vaši návštěvu, neváhejte mě kontaktovat s jakýmkoliv dotazem!

Dana Kubánková

terapeutka bylinkářství (západní fytoterapie)

 

Vážení zájemci, z kapacitních důvodů bohužel nyní nemůžeme přijímat nové klienty. Nové žádosti o terapii přijímáme až od  1. 10. 2024.

Děkujeme za pochopení