Vím, že je velmi obtížné svěřit se se svými problémy úplně cizímu člověku, a proto mi dovolte, abych se Vám trochu představil. Jmenuji se Dušan Kadavý a již na konci osmdesátých let mě oslovila Jonášova kniha Křížovka života. Přestože to není kniha odborná, ale populární, pomohla mi pochopit, že organizmus je složité soukolí vzájemně spolupracujících mechanizmů a pokud některou jeho část vychýlíme z normálního, stabilního stavu, přenese se tento impuls postupně do dalších doposud zdravých částí. Celostní medicína. Pomohla mi také porozumět tomu, že na celou řadu nemocí si člověk střádá dlouhá léta.  Ale najdeme-li s nemocným příčiny – kořeny, lze mu pomoci se uzdravit.

Žijeme ve zvláštní době, na jednu stranu dokáže moderní medicína v podstatě zázraky (a často na počkání), ale na druhou stranu v čekárnách lékařů sedí zástupy pacientů, kteří doživotně polykají tabletky, které je většinou nevyléčí, pouze upraví stav a zakonzervují ho, v horším případě jich díky vedlejším účinkům léků polykají celé hrsti.

 

Moje cesta k čínské medicíně vedla dlouhými oklikami a odbočkami. V devadesátých letech u nás neexistovaly žádné školy čínské (ani jiné alternativní) medicíny. Učit se čínskou medicínu by znamenalo vycestovat do Číny nebo do Států a vyžadovalo by to dobrou znalost jazyka a poněkud dobrodružnou povahu. Vystudoval jsem vysokou školu technického zaměření, pracoval jsem v technických oborech (včetně IT), i jako překladatel. V průběhu let jsem poznával základy psychologie, zdravé výživy, etikoterapii a dalších způsoby alternativní léčby. Během civilní vojenské služby jsem se setkal s mnoha pacienty, kteří onemocněli rakovinou – u některých skončil jejich příběh happyendem, u některých ne. Touha pomáhat druhým v jejich uzdravení mne touto zkušeností nejen neopustila, ale ještě se prohloubila. Jen jsem nevěděl, jak a kde začít. Pomohla mi k tomu náhoda, o které se říká, že neexistuje. Díky ní jsem zjistil, že obor, který mne tak zajímal, se tu vyučuje… a navíc jsem v té době našel terapeuta, který mi pomohl vyřešit mé zdravotní problémy a utvrdil mě v tom, že tento způsob léčby funguje doopravdy, a také v mém rozhodnutí se tomuto oboru věnovat.

Logicky následovalo studium na TCM Institutu v Praze. Obrovskou výhodou této školy je její komplexnost. Během čtyř a půl roku studia se absolvent naučí akupunkturu i bylinnou terapii, dietetiku, umění masáže Tui Na, i základy cvičení Qi Gong. Výuka zahrnuje filozofické základy tradiční čínské medicíny, klinické aplikace i základy moderní medicíny. Adepti si vše vyzkouší prakticky, a to i přímo na svém těle (aby věděli, jak se jejich budoucí pacienti budou cítit). To vše svědčí o tom, že tato instituce připravuje ty nejkvalitnější terapeuty u nás. Důkazem jsou pro mě spokojení pacienti odcházející z mé ordinace i ordinací mých kolegů.

Nebudu Vám slibovat nemožné. Čínská medicína je sice tisíci lety ověřena, nicméně na některé nemoci, jako třeba na zmiňovanou rakovinu, nestačí. Proč? Asi proto, že tato a jí podobné nemoci, jsou až výdobytkem naší doby – stres, honba za lepším, strava – často geneticky upravená. Mohu Vám nabídnout to, že se Vašim problémům budu trpělivě věnovat s maximální péčí, komplexním (a asi i prakticky mužským) pohledem na věc s jediným cílem – abyste ode mne odcházeli méně bolaví a více usměvaví. A vyžaduji nejen po sobě, ale i po Vás zodpovědný přístup k terapii. Nenabízím zázraky na počkání – vše chce svůj čas.

My, terapeuti čínské medicíny mluvíme někdy „divnou řečí“, takže o nás ti neznalí tvrdí, že čínská medicína jsou jen kozí bobky a nesmysly. Určitě nezatracuji moderní medicínu a její postupy, jen si myslím, že může jít s čínskou medicínou ruku v ruce a tam, kde nestačí jedna, může pomoci druhá. Žijeme v uspěchané době, plné syntetických látek, tak proč máme našemu tělu přidávat další, když to jde i jinak? Umíme pomoci tělu vyživit klouby a tkáně, aby nebolely a ne bolest pouze tlumit, vytvořit v organizmu prostředí, ve kterém se nežádoucím mikrobům nebude dařit a samy tělo opustí, takže nebude potřebná „atomovka“ zvaná antibiotika, umíme řešit bolesti hlavy, nachlazení, snížit horečku bez chemie, umíme vrátit spánek trvale, takže zapomenete na své prášky na spaní, umíme pomoci tělu, aby si navodilo hormonální rovnováhu, umíme toho spoustu…

…pokud cítíte, že je to ta správná volba i pro Vás, zkuste to i Vy!

Váš Dušan Kadavý
člen Komory Tradiční čínské medicíny